You are currently viewing Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca – Poznań 2022

Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca – Poznań 2022

1. Ostrów Tumski

Jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Otaczają ją dwa ramiona rzeki: szersze, zachodnie, które obecnie stanowi główny nurt Warty, oraz węższe, wschodnie, nazywane Cybiną, podobnie jak rzeczka, przepływająca przez Jezioro Maltańskie i do tego ramienia uchodząca, pełniąca też funkcję wschodniego kanału ulgi. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka I (z prawym brzegiem). Dnia 7 grudnia 2007 roku został otwarty most biskupa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką. W 2014 roku, wraz z budową Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, powstała oszklona kładka nad Cybiną, na północ od mostu Biskupa Jordana. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Ostrowa Tumskiego i Śródki od 6 października 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków. W 2008 uznany został przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii. W 2020 r. podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Ostrowa Tumskiego odkryto wał obronny z czasów Mieszka I. Szerokość wału wynosi ponad 40m, a wysokość ok 12m.

2. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

W granicach Ostrowa Tumskiego znajduje się jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja – Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Jest to multimedialna, interaktywna wystawa, która w ciekawy sposób prezentuje dzieje Poznania. Dzięki zastosowanej technologii, w tym nowoczesnych projektorów, zwiedzający mogą zobaczyć odwzorowanie pierwszych zabudowań Ostrowa Tumskiego z X wieku. Ciekawostką jest, że rezerwat znajduje się bezpośrednio na murach dawnego grodziska, które położone są około metra pod ziemią i sięgać mogą nawet 6 metrów pod podłożem.

3. Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania (wcześniej nazywana ICHOT – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) stanowi część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Placówka prezentuje historię Ostrowa Tumskiego, a także zajmuje się działalnością kulturową i edukacyjną. Główna ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich przedstawia dzieje historyczne, które obejmują ponad tysiącletni okres historyczny. Drugą część muzeum stanowi Galeria Śluza, w której prezentowane są wystawy czasowe związane z regionalną sztuką. Trzecią formę zwiedzania stanowi wycieczka po całej dzielnicy z audioprzewodnikiem, który opowiada o historii mijanych miejsc.

4. Poznańska Malta

Jezioro Maltańskie to duży zbiornik wodny, który utworzony został na Warcie. Jego wybrzeża słyną z licznych obiektów sportowych, rekreacyjnych i kulturowych. Na terenie poznańskiej “Malty” znajduje się m.in. Nowy Ogród Zoologiczny, Termy Maltańskie, Kopiec Wolności oraz Pomnik Harcerzy. Dużą atrakcją tego miejsca jest Ogród Czasu, w którym znajduje się zespół pięciu zegarów słonecznych. Największym obiektem w okolicach Jeziora Maltańskiego jest Galeria Malta, czyli ogromne centrum handlowe ze sklepami, pasażami handlowymi, kinem i obiektami gastronomicznymi.

Bezpośrednio przy Jeziorze Maltańskim latem funkcjonuje sezonowe, plenerowe kino, zimą zaś otwierane jest duże lodowisko. To miejsce, które przyciąga wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku: znajdują się tu korty tenisowe, boiska oraz park linowy. W resorcie sportowym Malta Ski położone są dwa stoki narciarskie, przy których działają wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz szkółki dla początkujących narciarzy. Ciekawą atrakcją Jeziora Maltańskiego jest oświetlona fontanna, której wodny strumień osiąga nawet 60 metrów wysokości.

5. Stary Rynek

Stary Rynek w Poznaniu to prawdopodobnie najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce w całym mieście. Ogromny, kwadratowy plac miejski wytyczony został już w roku 1253. Jest to trzeci największy rynek miejski w Polsce – pod względem wielkości przewyższają go jedynie rynki we Wrocławiu i Krakowie. Poznański Stary Rynek to przede wszystkim miejsce o dużym znaczeniu kulturowym i społecznym: w jego obrębie znajdują się restauracje, bary, kluby i kawiarnie, a latem rozkładane są zewnętrzne ogródki piwne. Na jego terenie podziwiać można również wiele zabytkowych budynków, w tym malowniczy Ratusz, Wagę Miejską, gmach Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz kolorowe kamieniczki, w których niegdyś mieściły się domy i pracownie szewskie, budnicze i sukiennicze.

5. Ratusz

Poznański Ratusz znajduje się na Starym Rynku i jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście. Jego charakterystyczną cechą są umiejscowione na górze dwa koziołki, które podczas odgrywania hejnału stykają się rogami. Ratusz utrzymany jest w stylu renesansowym – jego elewacja w dużej części pochodzi z połowy XVI wieku.

W Ratuszu obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta Poznań, który jest oddziałem Muzeum Narodowego. Na pierwszym piętrze budynku prezentowane są bogate zbiory historyczne. Do najważniejszych obiektów w zasobach muzeum należy szesnastowieczny zegar stołowy z herbem miasta. Ciekawą wystawę stanowi również ekspozycja przedmiotów codziennego użytku, które były wykorzystywane w XIX wieku.

7. Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie, które miało miejsce w latach 1918-1919 stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń nowożytnej historii Poznania. Na cześć zwycięskiego ruchu przeciwko Republice Weimarskiej założono Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, które umieszczone zostało w osiemnastowiecznym budynku Odwachu przy Starym Rynku. Na wystawie muzealnej zobaczyć można oryginalne umundurowanie i ekwipunek, które wykorzystywane były przez żołnierzy w trakcie powstania, a także ogromny zbiór militariów, odznaczeń, dokumentów i archiwalnych fotografii. Muzeum współpracuje również z kilkoma stowarzyszeniami historycznymi, które organizują pokazy i rekonstrukcje walk zbrojnych sprzed ponad stulecia.

8. Muzeum Narodowe w Poznaniu

W poznańskim Muzeum Narodowym znajduje się jedna z największych kolekcji dzieł sztuki w Polsce. W gmachu głównym Muzeum Narodowego zobaczyć można obrazy takich artystów jak: Jan Matejko, Claude Monet, Giovanni Bellini, Diego Velazquez i Stanisław Wyspiański. Jednak zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu to znacznie więcej placówek, które udostępniają kolekcje tematyczne. W Zamku Królewskim udostępniono ekspozycję dzieł sztuki użytkowej, a przy Starym Rynku znajduje się również Muzeum Instrumentów Muzycznych. Do oddziałów Muzeum Narodowego należą także Muzeum Etnograficzne oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.

W skład Muzeum Narodowego w Poznaniu wchodzą również trzy oddziały zamiejscowe: Pałac w Rogalinie, Zamek w Gołuchowie oraz Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

9. Rogalowe Muzeum

Każdy miłośnik słodkości słyszał o słynnym, poznańskim wypieku – rogalach świętomarcińskich. To właśnie one są głównym tematem Rogalowego Muzeum, które mieści się przy ulicy Koszalińskiej w Poznaniu. Zwiedzanie obiektu odbywa się poprzez uczestnictwa w tematycznych warsztatach. W Rogalowym Muzeum poznać można tajemne przepisy na doskonałe rogale świętomarcińskie, nauczyć się poznańskiej gwary, a także w ciekawy i zabawny sposób poznać historię miasta. Bilety wstępu do muzeum kosztują 27zł (bilety normalne) i 24zł (bilety ulgowe).

10. Stary Browar

Stary Browar to wyjątkowa galeria handlowa, która łączy w sobie elementy punktu handlowego i galerii sztuki. W Starym Browarze znajdują się sklepy znanych firm odzieżowych, niewielkie bistra, restauracje i kawiarnie, a także miejsca, w których odbywają się różne wydarzenia kulturowe. Na terenie galerii umiejscowiono wiele rzeźb i instalacji artystycznych m.in. ogromną rzeźbę kinetyczną “Opertus Lunula Umbra”, monumentalną rzeźbę ludzkiej twarzy, wzorowaną na antycznych dziełach, a także ogromny kufel piwa wykonany z brązu, który znajduje się przed wejściem. W Starym Browarze położony jest również klub SQ (uznany z jeden z najlepszych klubów muzycznych w Polsce) oraz niezwykły, futurystyczny hotel Blow Up Hall 50 50, który przez tygodnik The Guardian został nazwany “najbardziej futurystycznym hotelem świata w roku 2009”.

11. Park Cytadela

Cytadela to największy park miejski na terenie całego Poznania. Na terenie parku znajduje się kilka zabytkowych cmentarzy, dwa duże muzea (Muzeum Armii oraz Muzeum Uzbrojenia), kilka zabytkowych obiektów fortecznych oraz pomniki i rzeźby, rosarium i amfiteatr. W kompleksie funkcjonują trzy obiekty gastronomiczne: bar “Piknik”, pizzeria “Umberto” oraz restauracja “Tarasy Cytadeli”. Cały teren parku porastają liczne gatunki roślin – szacuje się, że występuje tu około 380 różnych gatunków roślin naczyniowych, które stanowią dom dla wielu gatunków ssaków, ptaków i płazów. Park Cytadela to świetne miejsce do uprawiania sportów i popołudniowego odpoczynku z rodziną – zielone tereny poprzecinane są pieszymi i rowerowymi alejkami, przy którym umieszczono ławki, altanki i miejsca do odpoczynku.

12. Termy Maltańskie

Termy Maltańskie znajdują się przy wybrzeżu Jeziora Maltańskiego. Na terenie ogromnego, wodnego kompleksu umiejscowione są baseny sportowe (w tym specjalny basen do nurkowania o głębokości 5 metrów) oraz baseny rekreacyjne z wieloma atrakcjami. Łącznie znajduje się tu aż 11 zjeżdżalni wodnych (wewnętrznych i zewnętrznych), rwące rzeki, basen ze sztuczną falą, baseny solankowe i geotermalne oraz ogromna strefa saun i łaźni. Na zewnątrz położona jest ogromna plaża z leżakami, przy której znajdują się zewnętrzne bary, place dla dzieci i wodne tory z przeszkodami. Na terenie Term Maltańskich funkcjonuje również salon SPA&Wellness, w którym odbywają się masaże ciała i zabiegi kosmetyczne.

13. Palmiarnia Poznańska

Palmiarnia Poznańska stanowi największą w kraju palmiarnię, w której zaprezentowano aż 1100 gatunków różnych roślin. W obiekcie podziwiać można roślinność klimatu tropikalnego i subtropikalnego, rośliny wodne i namorzynowe, amerykańskie sukulenty oraz rośliny występujące na sawannach i w regionach klimatu umiarkowanego. Dużą atrakcją Palmiarni Poznańskiej jest pawilon, w którym mieszczą się akwaria wodne, zamieszkiwane przez tropikalne gatunki ryb. Łącznie znajduje się tu 37 zbiorników wodnych, w których żyją przedstawiciele 170 gatunków ryb z całego świata.

Dookoła Palmiarni Poznańskiej rozciąga się Park Wilsona, w którym zobaczyć można dwa pomniki przyrody – platan i wierzbę o obwodzie ponad 4 metrów.

14. Poznańskie Muzeum Pyry

Zwiedzający Poznańskie Muzeum Pyry mają niecodzienną okazję poznania… ziemniaków! Muzeum poświęcone jest właśnie temu niepozornemu warzywu, jego pochodzeniu i historii, właściwościom odżywczym oraz kulinarnym tradycjom z całego świata. W Poznańskim Muzeum Pyry znajdują się multimedialne stanowiska, a także klasyczne wystawy, po których zwiedzających oprowadzają doświadczeni animatorzy. W miejscu tym odbywają się również liczne wydarzenia, warsztaty i lekcje, na których dzieci i młodzież mają okazję do poznania tajemnych przepisów na poznańskie “pyrki” oraz do spróbowania swoich sił w regionalnych “wykopkach”.

15. Nowe ZOO

Poznański Ogród Zoologiczny jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. ZOO zajmuje powierzchnię ponad 120 hektarów, co stawia je na drugim miejscu największych ogrodów zoologicznych w kraju. Na rozległym terenie podziwiać można liczne gatunki zwierząt, jednak za ogromną atrakcję uchodzi mnogość gatunków ptaków drapieżnych. Do najrzadszych zwierząt, które zamieszkują poznańskie zoo, zaliczyć można gerezę białobrodą, koziorożca nubijskiego, tygrysa syberyjskiego oraz pandę małą. Cały teren ogrodu zoologicznego posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną: znajdują się tu obiekty gastronomiczne, bary, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, a także parki linowe i place zabaw dla najmłodszych. Dużą atrakcją stanowi zwiedzanie ogrodu zoologicznego kursującą przez jego tereny kolejką z wagonikami.

16. Dzielnica “Śródka”

Z pewnością niezwykłą i wartą odwiedzenia częścią Poznania jest niewielka dzielnica “Śródka”. Jej najbardziej rozpoznawalną częścią jest ogromny, trójwymiarowy mural “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Na terenie Śródki znajduje się również skomplikowana instalacja hydrofoniczna – jest to zbiór rynien, które pozwalają na granie melodii w czasie deszczu. Na Rynku Śródeckim – który stanowi główną część dzielnicy – znajdują się obiekty gastronomiczne oraz wiele zabytkowych budynków (m.in. szesnastowieczny Kościół św. Małgorzaty).

17. Katedra Poznańska

Katedrą Poznańską nazywana jest Archidiecezjalna Bazylika pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, która położona jest na terenie Ostrowa Tumskiego. Badacze przypuszczają, że to właśnie pierwotna świątynia była miejscem chrztu Mieszka I. Obecny, gotycki wygląd Katedra Poznańska zyskała w okolicach XIV wieku, a dziś jest ona jednym z najważniejszych kościołów w Polsce. Katedra była miejscem spoczynku wielu polskich królów m.in. Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Pobożnego.

We wnętrzach Katedry Poznańskiej znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki. Podziwiać tu można ogromny poliptyk, który powstał na początku XVI wieku, kilkusetletnie, flamandzkie gobeliny, piętnastowieczne stelle oraz wspaniałe witraże. Świątynię otacza kilkanaście kaplic, a w katedralnych podziemiach położone są krypty i grobowce władców, polityków i ważnych osobistości Kościoła Katolickiego.

18. Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne mieści się w budynkach Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Jest to jedna z najstarszych placówek tego typu w całej Polsce, a także jedno z najstarszych poznańskich muzeów. W Muzeum Archidiecezjalnym umiejscowione są dwie galerie, prezentujące dzieła sztuki średniowiecznej i nowożytnej, zasobny Skarbiec oraz Sala Ofiarodawców. Do najważniejszych i najbardziej wartościowych zabytków, które znajdują się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego, należą przedmioty monstracyjne króla Władysława Jagiełły, złoty kielich należący niegdyś do biskupa Tobolewskiego, wspaniały Ołtarz z Przyczyny Górnej oraz trzynastowieczny, francuski pastorał z Limoges. Najcenniejszym zabytkiem jest jednak Miecz św. Piotra, który znalazł się w Polsce pod koniec X wieku.

Dodaj komentarz