You are currently viewing Poznań – co robić w weekend?

Poznań – co robić w weekend?

  1. Wielkopolski Park Etnograficzny
    Wspaniałe miejsce na sielski spacer i piknik z dziećmi oddalone zaledwie 40 minut drogi samochodem od Poznania. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to skansen, w którym znajdziecie dawne domostwa z XIX-wiecznej Wielkopolski. Drewniane domy z dachami ze strzechy, zagrody i pomieszczenia gospodarcze można oglądać również od środka. Cały teren jest pełen zieleni – wokół domków znajdują się ogródki kwiatowe i sady, a w dalszej części polana i las. Wszystko przy brzegu Jeziora Lednickiego. Więcej zdjęć znajdziecie w osobnym wpisie o Wielkopolskim Parku Krajobrazowym.

Wstęp i parking płatny. Miejsce czynne sezonowo.

  1. Ostrów Lednicki
    Nieopodal skansenu w Dziekanowicach mieści się Ostrów Lednicki. To wyspa na Jeziorze Lednica, na którą płynie się malutkim stateczkiem-tratwą. Wyspa jest świadectwem historycznym powstawania państwa polskiego. Poza walorami historycznymi są tu także atrakcje przyrodnicze – można tutaj miło spędzić czas na świeżym powietrzu, przechadzając się po wyspie i na brzegu jeziora. Wycieczkę najlepiej połączyć z punktem 1, czyli Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym.

Wstęp i parking płatny. Miejsce czynne sezonowo.

  1. Wielkopolski Park Narodowy
    Niezwykły „kawałek” chronionego przyrodniczo terenu w bliskiej okolicy Poznania. Wielkopolski Park Narodowy to świetne zaplecze dla Poznaniaków do rekreacji – znajdziecie tutaj szlaki piesze, biegowe, rowerowe czy na narty biegowe. Na terenie parku znajduje się plaża nad Jeziorem Jarosławieckim. Nad wodą można także wypocząć nad Jeziorem Góreckim – obowiązuje tutaj zakaz kąpieli.

Wstęp bezpłatny, parking przy informacji turystycznej w Jeziorach.

  1. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
    Ciekawy obiekt nie tylko dla zainteresowanych sprzętem rolniczym! Poza wieloma pawilonami z najróżniejszymi maszynami do pracy w polu, są tu także samoloty (naprawdę niektóre przedziwne!) i miejsce na piknik. Na pewno warto tu zajrzeć, jeśli wybierasz się na wycieczkę w stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Muzeum czynne cały z rok poza niektórymi świętami. Parking bezpłatny.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

  1. Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fidlera
    Kolejne nietuzinkowe miejsce w okolicach Poznania. W pięknej willi na terenie Puszczykowa znajduje się muzeum podróżnika Arkadego Fidlera. Wokół willi roztacza się ogród, którego każdy zakątek kryje w sobie inne skarby z dalekich podróży w tym… replikę żaglowca Kolumba. Świetne miejsce dla małych odkrywców i podróżników ciekawych świata. Na miejscu funkcjonuje mała kawiarnia.

Wstęp płatny. Parking na ulicy bezpłatny.

  1. Osowa Góra
    Dla fanów transportu kolejowego w okolicy Wielkopolskiego Parku Narodowego szykuje się niezła gratka! Mianowicie można tu zarezerwować przejażdżkę najprawdziwszą drezyną. Drezyna kursuje ze stacji w Mosinie do stacji przy Osowej Górze. Takie atrakcje oferuje Mosińska Kolej Drezynowa – więcej szczegółów o wycieczkach znajdziecie tutaj.

Na samej Osowej Górze znajduje się wieża widokowa z ciekawym panoramicznym widokiem na Jezioro Kociołek i Wielkopolski Park Narodowy.

  1. Muzeum Pałac w Rogalinie i Rogaliński Park Krajobrazowy
    Moim zdaniem jedno z piękniejszych miejsc na wycieczkę z dzieckiem i nie tylko w okolicy Poznania. Zainteresowanych historią zachęcam do odwiedzenia pałacu-rezydencji Raczyńskiego, jednak na mnie największe wrażenie zawsze robi ogród i park wokół rezydencji, pełen sędziwych dębów (w tym pomniki przyrody Lech, Czech i Rus, które mają około 700 lat!) oraz tereny nad rozlewiskiem Warty. Szczególnie polecam w trakcie złotej polskiej jesieni!

Wstęp do muzeum płatny, park dostępny bez opłat. Parking bezpłatny.

  1. Arboretum Kórnickie i Zamek w Kórniku
    To kolejny kompleks pałacowo-parkowy blisko Poznania. Arboretum w Kórniku szczególną furorę robi wiosną, kiedy kwitną tutaj okazałe magnolie i różaneczniki. Poza „sezonem” kwiatowym, również jest tu pięknie, a zamek z tajemniczą Białą Damą stanowi nie lada atrakcję. W pobliżu Arboretum i Zamku Jezioro Kórnickie poleca się na spacer nową promenadą wzdłuż brzegu. Więcej zdjęć we wpisie Arboretum Kórnickie.

Wstęp do Arboretum płatny, czynne cały rok. Wstęp do Zamku również płatny, czynny sezonowo. Mały parking przed Zamkiem, płatny.

  1. Port Nowy Młyn i spływ rzeką Wełna
    Spływ kajakiem to kolejna atrakcja w okolicy Poznania. Polecam Port Nowy Młyn na jednodniowy spływ kajakiem spokojną i bardzo malowniczo położoną rzeką Wełna. Spływ nie jest forsowny, mogą w nim uczestniczyć także dzieci. Na koniec można zamówić ognisko i ciekawie spędzić czas z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Kolejną atrakcją w okolicy jest Muzeum Młynarstwa w pobliskim Jaraczu. Jeśli poszukujesz pomysłu na weekendową wycieczkę w okolicach Poznania, jest to strzał w dziesiątkę!

Na miejscu pyszne wypieki oraz specjał – piwo produkowane na miejscu.

  1. Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
    Wielki kompleks leśny położony na północny-wschód od Poznania oferuje wiele szlaków turystycznych. Polecam ten teren na przejażdżkę rowerową Cysterskim Szlakiem Rowerowym lub na leniuchowanie nad jeziorami. Na terenie Parku Krajobrazowego nie brak też obiektów historycznych – przez teren parku przebiega Szlak Kościołów Drewnianych.

11.Jezioro Miejskie w Puszczy Zielonce
Nazwa tego Jeziora stoi okoniem do tego, jak wygląda to jezioro. Moim zdaniem to niewielki skarb Puszczy Zielonki. Plaża znajduje się na skarpie wśród wystających korzeni drzew, które dają dużo cienia. Woda jest krystalicznie czysta. Naprawdę można tu odpocząć bez zbędnego zgiełku, który panuje nad innymi jeziorami w okolicy Poznania, np. w Strzeszynku lub nad Rusałką.

Dojazd samochodem nie jest najwygodniejszy – dosyć duży kawałek trzeba przejechać drogą leśną, co uważam za atut, gdyż wiele ludzi może zniechęcić. A w końcu komu zależy na tłumach? Ten kto się wysili i tu dotrze, zasługuje na nagrodę w postaci idealnego chillout nad spokojnym jeziorem.

  1. Wieża widokowa – Dziewicza Góra
    Jeśli potrzebujesz nabrać nowej perspektywy w wolnym czasie, to dobrym pomysłem będzie wybranie się na wieżę widokową na Dziewiczej Górze. Z wysokiej na 40 metrów wieży obserwacyjnej rozciąga się panoramiczny widok na tereny Puszczy Zielonki. Wejście jest bezpłatne. Spacer i spędzenie czasu na łonie natury w pobliżu Poznania – bezcenne!
  2. Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn
    Mam wrażenie, że to mało znane i niedocenione miejsce – nigdy nie spotykam tam wielu ludzi, a jest tu naprawdę ciekawie. Jest trasa spacerowa wokół małego jeziora. Na jednym odcinku droga wiedzie przez pomosty nad rozlewiskami. Przy parkingu znajdują się miejsca na grilla i ławki z zadaszeniem – można tu zorganizować piknik. Dla dzieci też się coś znajdzie – jest mały plac zabaw. Więcej informacji w osobnym wpisie.

Wygodny, bezpłatny parking.

  1. Góra Morasko – Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
    To moje miejsce prawie codziennych spacerów – trasy w rezerwacie przetestowałam w wózkiem, jednak polecam tylko na duże koła, bo trasy są wyboiste i dość strome, jak na taki pojazd. Dla poszukiwaczy kraterów najlepszym sposobem eksplorowania rezerwatu będzie po prostu spacer lub rower. Na terenie rezerwatu są ścieżki edukacyjne i ciekawe widoki na Poznań.
  2. Jezioro Strzeszyńskie
    Jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Poznaniaków. Strzeszynek tętni życiem na ścieżce wokół jeziora – jest pełen biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Na plażach przy dwóch pomostach odpoczywa i kąpie się mnóstwo ludzi – nic dziwnego, skoro Strzeszynek poza jeziorem obfituje w wiele atrakcji. Można tu wypożyczyć rowery wodne, dobrze zjeść w kilku punktach gastronomicznych, a nawet wybrać się do galerii sztuki czy na koncert. To nie wszystko! Jest tu także miejsce na ognisko, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, a także nowy, duży plac zabaw. Zimową porą można spotkać fanów kąpieli w przeręblu i wygrzać się w saunie nad samym brzegiem jeziora. Bez wątpienia Strzeszynek ma wiele do zaoferowania i tym samym przyciąga tłumy!

Duże parkingi (w sezonie płatne) przy ulicy Koszalińskiej.

  1. Jezioro Kierskie
    Jezioro Kierskie to największe jezioro w Poznaniu i mekka amatorów sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa. Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się ścieżka rowerowo-spacerowa, przy której co jakiś czas można przystanąć na plaży lub pomoście. Otoczenie Jeziora Kierskiego cały czas pięknieje – prowadzonych jest sporo inwestycji w infrastrukturę plażową, rowerową i dla dzieci. Z uwagi na szczególny mikroklimat tego terenu, zlokalizowano tutaj Szpital Rehabilitacyjny, dzięki któremu kuracjusze wracają do zdrowia. Spacer nad Jeziorem Kierskim to ciekawa, spokojniejsza alternatywa dla Strzeszynka.

Brak dedykowanego parkingu – miejsce trzeba upolować.

  1. Jezioro Rusałka
    Jezioro Rusałka to świetne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi – jest tu moc atrakcji dla maluchów i nastolatków, na przykład place zabaw, boiska do siatkówki czy pumptrack. Wokół jeziora wiedzie oznakowana ścieżka dla biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Przy głównej plaży znajduje się kilka punktów gastronomicznych. Jezioro Rusałka to dobry punkt startowy na całodniową wycieczkę rowerową w kierunku Jeziora Strzeszyńskiego i Kierskiego, gdzie wiedzie malownicza ścieżka rowerowa.

Przy Rusałce znajduje się duży parking – płatny.

  1. Dolina Cybiny
    W okolicy Swarzędza-Gortatowo rozpoczyna się ścieżka o nazwie „Dolina Cybiny” wzdłuż rzeki Cybiny. Leży ona na skarpie-tarasie, więc spacer obfituje w widoki na rozlewiska pełne ptactwa i ciekawej roślinności.

Spacer Doliną Cybiny można połączyć z wypoczynkiem nad Jeziorem Swarzędzkim.

  1. Rezerwat Śnieżycowy Jar
    To miejsce w sam raz na początek sezonu wycieczkowego. Już nawet w lutym kwitną tu śnieżyce – jedne z najwcześniej kwitnących roślin w naszym klimacie. Tworzą one przepiękne białe dywany w rezerwacie między na północny-zachód od Murowanej Gośliny. Z reguły w czasie zakwitu śnieżyc przez rezerwat przyciąga tłumy zwiedzających, szczególnie, że wejście na teren rezerwatu jest możliwe tylko w weekendy, ze względu na ćwiczenia wojskowe (najlepiej śledzić informacje na ten temat na oficjalnej stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.) Nic dziwnego, że zainteresowanie jest ogromne, bo śnieżyce naprawdę robią wrażenie i … są zwiastunem zbliżającej się wiosny!
  2. Rezerwat Przyrody Żurawiniec
    Szerokie leśne alejki pełne… wózków. Teren idealny dla młodych rodziców na spacery – szerokie, zacienione alejki, sporo ławek, a psy (według regulaminu) na smyczach. Spory skrawek zieleni w sercu Piątkowa to także ostoja dla biegaczy i rowerzystów. Żurawiniec to gratka dla offroadowców na rowerach na naturalnym pumptrucku wśród drzew. W lesie znajduje się także siłownia na powietrzu i plac zabaw.
  3. Łęgi Dębińskie
    Zasadniczo jest to miejsce poboru wody dla Poznania. Opaskę tych terenów stanowi piękny kawałek zieleni, który jest jednym z klinów zieleni Poznania. Miejsce to ma wyjątkowy charakter, ponieważ rozciąga się wzdłuż Warty. W zasadzie cały czas spaceruje się wzdłuż malowniczych stawów. Oddech łapią tu zarówno mieszkańcy Dębca, Wildy, Starołęki. Od niedawna istnieje komfortowe i bezpieczne przejście między Starołęką a Łęgami Dębińskimi. Przy wejściu na Łęgi można zaopatrzyć się w kawkę w małym kiosku. Na terenie jest też mały plac zabaw i wiele miejsc do wędkowania.
  4. Szachty
    Tereny zielone powstałe po wyrobiskach gliny na terenie byłej cegielni Świerczewo. Cały czas w trakcie adaptacji na piękny park na Świerczewie – kawałek po kawałku odnawiany z dzikiego stanu, na „cywilizowany” park. Niedawno do użytku została oddana wieża widokowa, która została sfinansowana z budżetu obywatelskiego. Teren o wielkim potencjale przyrodniczym i krajobrazowym w bardzo nieoczywistym miejscu. Na terenie Szacht znajdują się dobre oznaczenia poszczególnych atrakcji – punktów widokowych, czy zabytkowych budynków poprzemysłowych. Jak narazie kawę i ciastko trzeba zagwarantować sobie we własnym zakresie, ale kto wie, czy niebawem nie powstanie tu jakieś zaplecze gastronomiczne. Miejsce warte odwiedzenia szczególnie, jeśli ktoś szuka miejsca alternatywnego względem najpopularniejszych parków w Poznaniu.
  5. Park Rataje
    Najnowszy i najdłużej wyczekiwany projekt na poznańskich Ratajach – park scalający wiele osiedli na Nowym Mieście. Cały czas jest w budowie, oddawany etap po etapie. Niewiele mieliśmy okazję zobaczyć, ale to co zastaliśmy napawa optymizmem i sugeruje, że warto będzie tu zaglądać.
  6. Park Sołacki
    To jeden z najbardziej urokliwych parków w Poznaniu, a to za sprawą Stawów Sołackich, cienistych alejek, pełnych ławek i zróżnicowanej roślinności. Poza spacerami można spędzić tu czas na wiele sposobów: na rolkach, na rowerze czy na placu zabaw z dziećmi. Nie brakuje też słonecznych polanek idealnych na piknik. W pobliżu Parku Sołackiego znajduje się kilka miejsc z lodami (ul. Kościelna), restauracji i kawiarni np. Petit Paris. Park Sołacki to miejsce znane i popularne, jednak nie bez powodu – moim zdaniem to jeden z najprzyjemniejszych parków w Poznaniu.
  7. Park Cytadela
    Cytadela to największy park w Poznaniu, dzieli się na różnorodne strefy i zakątki. Każdy może znaleźć swój ulubiony rewir. Na terenie parku działają dwa lokale z jedzeniem (Umberto i Tarasy Cytadeli), można też spotkać Bike Caffe i budki z watą cukrową. Mimo że park jest całkiem spory, niestety jest też dosyć tłoczny. Miejsce idealne na spacer z dzieckiem, rolki, przejażdżkę rowerem, piknik. Na terenie parku znajduje się także Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia oraz charakterystyczna rzeźba „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz. Interesującym punktem jest także stary amfiteatr we wschodniej części, który czeka jeszcze na swoje lepsze czasy, czyli odnowienie. Na Cytadeli odbywa się także szereg imprez plenerowych np. Dzień Ułana z pokazami konnymi albo Zawody Latających Psów. Bez wątpienia Cytadela to park zróżnicowany, pełen ciekawych atrakcji na spędzenie wolnego czasu na powietrzu w Poznaniu.
  8. Lasek Marceliński
    To ostoja zieleni dla mieszkańców Grunwaldu i nie tylko. Na terenie Lasku Marcelińskiego szczególnie odnajdą się właściciele psów, gdyż znajduje się tu kilka dużych wybiegów dla czworonogów. Fani sportów zimowych mają do dyspozycji górę saneczkową, dzieci plac zabaw, a dorośli siłownię na świeżym powietrzu. Przez Lasek Marceliński wiedzie ścieżka edukacyjna z kilkoma przystankami.
  9. Ogród Botaniczny UAM
    Perełka w Poznaniu! Prawdziwa gratka dla fanów roślin, również tych nietypowych! Co kilkaset metrów można znaleźć się w zupełnie innym ekosystemie np.:

alpinarium
obszarze drzew i krzewów kraju amurskiego
obszarze drzew i krzewów obszaru himalajskiego
obszarze drzew i krzewów turkiestańskich
obszarze drzew i krzewów Ameryki Północnej – Wielkich Jezior i obszaru pacyficznego
zwykłej polskiej łące (ale jakiej pięknej!)
ogrodzie japońskim
Prowansji pełnej lawendy bez obaw – są też drzewa i krzewy krajowe!
Na terenie parku nie ma placu zabaw, ale za to znajdują się tutaj romantyczne zakątki idealne na randkę!

Na terenie parku działa mała, całoroczna kawiarnia – w sam raz na kawę i deser w pięknych okolicznościach przyrody. Ważnym atutem Ogrodu Botanicznego jest to, że nie jest tak zatłoczony, jak Cytadela!

Wstęp do Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny, park jest otwarty w określonych godzinach w zależności od miesiąca. Jeśli zastanawiasz się co robić w Poznaniu, zdecydowanie polecam Ogród Botaniczny, jako fajne miejsce na spacer i spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu!

  1. Park Szelągowski
    Tereny nad Wartą w Poznaniu wreszcie ożyły! Warto zwrócić uwagę na odcinek Wartostrady wzdłuż ulicy Szelągowskiej. Spacer można rozpocząć od przyjemnej kawki i gofra w kawiarni tuż obok plaży nad rzeką. Dalej wzdłuż rzeki wiedzie ścieżka pieszo-rowerowa idealna na małą przechadzkę. Park Szelągowski to kolejna ciekawa propozycja na to, jak można ciekawie spędzić czas w Poznaniu!
  2. Nowe ZOO – Ogród Zoologiczny
    Nowe ZOO to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę w Poznaniu. Można tutaj spędzić cały dzień – teren jest naprawdę rozległy, ale pełen atrakcji! Na wizytę najlepiej zaplanować kilka godzin – nasza trasa dookoła ZOO wyniosła 7 km, co pozwoliło nam zaliczyć najciekawsze atrakcje, czyli niedźwiedzie, słoniarnię, tapiry, kapibary, żyrafy i nosorożca. W ZOO nie umrzemy z głodu – dla każdego znajdzie się coś dobrego – i dla tych co na kawę i lody, i dla tych co na obiad. W ZOO można poruszać się darmową kolejką, a do ZOO przyjechać wąskotorówką Maltanką z nad Jeziora Malta.

Parking w ZOO płatny, bilety do ZOO warto zamówić online, żeby ominąć kolejki przy kasie stacjonarnej.

  1. Jezioro Malta
    Jezioro Malta i jej rozległe tereny rekreacyjne to miejsce, w którym absolutnie każdy znajdzie dla siebie zajęcie. To tu mają miejsce wyścigi kajakarzy i wioślarzy. Na równiutkiej jak stół ścieżce ścieżce wokół jeziora można pojeździć na rolkach/ rowerze/ nartowrotkach. Tereny wokół Malty są też idealne dla biegaczy. Nie wspominam już o stoku narciarskim, kolejce górskiej, miasteczku nauki jazdy dla najmłodszych, wypożyczalniach sprzętu wodnego. Dla spragnionych jeszcze większej ilości atrakcji jest też jeden z największych w Polsce aquaparków – Termy Maltańskie. Jakby tego było mało – możesz też poczuć pęd powietrza w kolejce parkowej Maltanka i pojechać do Nowego Zoo! Mało znanym punktem, a wartym odwiedzenia jest Kopiec Wolności – z tego punktu widokowego możesz podziwiać panoramę Poznania i Jeziora Maltańskiego. Szukasz nietuzinkowego miejsca do zabawy dla swojego dziecka? Place zabaw są po obu stronach jeziora. Nasz poznańska Malta to miejsce to wyjątkowo nasycone atrakcjami i zadowoli naprawdę każdego.

Auto możesz zostawić na płatnym parkingu od strony ul. Baraniaka.

  1. Jezioro Swarzędzkie
    To ciekawy punkt rekreacyjny, który warto połączyć ze spacerem wzdłuż Doliny Cybiny. Nad jeziorem na odwiedzających czeka sporo atrakcji – szlaki spacerowe, rowerowe, place zabaw, plaża i punkty gastronomiczne.
  2. Palmiarnia Poznańska
    To najgorętsze miejsce Poznania przez cały rok! To w Palmiarni Poznańskiej można wygrzać wśród zachwycającej zieleni swoje zmarznięte kości po długiej zimie. Palmiarnia to miejsce nietuzinkowe na mapie Poznania – podzielona na strefy klimatyczne, prezentuje mnogość gatunków egzotycznych roślin, a także – w mniejszym zakresie – drobnych zwierząt. Przechadzając się między salami, czuć zmiany klimatu – raz chłodniej, raz bardziej wilgotno – w zależności od warunków klimatycznych dla danego ekosystemu. W Palmiarni funkcjonuje kawiarnia, również pełna zieleni. To miejsce to świetna atrakcja w Poznaniu niezależnie od wieku i pogody!

Wstęp płatny. Dedykowanego parkingu brak.

  1. Park Wilsona
    Łazarska perełka na spacer – można tu odetchnąć od zgiełku miasta czy Międzynarodowych Targów Poznańskich, które znajdują się zaraz przy parku. Co więcej w Parku Wilsona można przenieść się w tropikalne klimaty, odwiedzając Palmiarnię Poznańską, jedyną w swoim rodzaju oazę ciepła nawet w najgorszą pluchę w Poznaniu.

  1. Skansen Pszczelarstwa
    Skansen i Muzeum Pszczelarstwa to miejsce niewielkie, a okazuje się, że to jedna z największych w kraju ekspozycja bartnictwa i pszczelarstwa. W ogrodzie przy muzeum zgromadzono ponad 250 unikatowych uli. W dalszej części znajduje się miejsce na ognisko i ogród roślin miododajnych. W muzeum można zapoznać się z wystawą poświęconą dziko żyjącym owadom. Miejsce bardzo ciekawe i atrakcyjne również dla dzieci – nietuzinkowa atrakcja bardzo blisko Poznania.

Wstęp płatny, bezpłatny parking przy obiekcie.

  1. Jezioro Lusowskie
    W niedalekiej odległości na zachód od Poznania znajduje się Jezioro Lusowskie. Mamy tu do dyspozycji dwie plaże – trawiastą oraz piaszczystą. Do dyspozycji odwiedzających są boiska do siatkówki plażowej, koszykówki, piłki nożnej, stoły do ping-ponga a także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Po wysiłku można tu także coś zjeść. Dla najmłodszych jest plac zabaw. Teren jest zadbany i mniej zatłoczony niż najpopularniejsze jeziora w Poznaniu. Polecam miejsce na posiłek Lemoniada & Grill.
  2. Tramwaj Wodny na Warcie
    Poznań można podziwiać także z perspektywy rzeki – w końcu Rzeka Warta Poznania. W sezonie letnim po Warcie kursują tramwaje wodne i statki wycieczkowe. Najbardziej aktualne informacje o godzinach rejsów i cenach znajdują się na stronie przewoźnika . W obecnym sezonie (2019) ze względu na bardzo niski stopień wody w Warcie rejsy mają pewne ograniczenia – wyłączane są niektóre przystanki. Mimo to jest to ciekawy pomysł na miłe spędzenie czasu z dziećmi i nie tylko w weekend w Poznaniu!
  3. Parowozownia w Wolsztynie i przejazd pociągiem retro
    Kolejne wyjątkowe, pełne pasji miejsce na mapie Wielkopolski, w niedużej odległości od Poznania – w sam raz na jednodniową wycieczkę. Parowozownia to ciągle działający obiekt z autentycznie działającymi lokomotywami, a nie muzeum czy skansen. To tutaj wiersz „Lokomotywa” ożywa – „buch – jak gorąco, uch – jak gorąco!”. Parowozownia w Wolsztynie to ostatnia na świecie czynnie działająca parowozownia, która obsługuje pasażerów na trasie do Leszna i do Poznania. Jeśli chcecie na żywo przekonać się, jak kiedyś wyglądał transport kolejowy i przenieść się w inne czasy, to jest to miejsce dla Was.
  4. Nadwarciański Park Krajobrazowy
    Teren pełen ptactwa i dziewiczej przyrody na terenach doliny Warty. To pomysł dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury. Dla turystów przygotowano czerwony szlak pieszy, Nadwarciański Szlak Rowerowy, a także kilka ścieżek dydaktycznych. Dla osób zwiedzających Park drogą lądową może przydać się wskazówka o konieczności zabrania kaloszy ze względu na podmokłe i bagienne tereny, choć w ostatnich latach suszy chyba niekoniecznie ma zastosowanie. Park można również zwiedzać z kajaku – prowadzi tu szlak Wielka Pętka Wielkopolski.
  5. Zamek w Gołuchowie
    Około 100 km od Poznania znajduje się XVI wieczny zamek wzorowany na renesansowych rezydencjach francuskich, w niektórych źródłach pokuszono się nawet o porównanie go do zamków nad Loarą. Wokół zamku rozciąga się wielki park, a właściwie arboretum gromadzące wiele gatunków ciekawych roślin. Atrakcją dla najmłodszych na pewno będzie Pokazowa Zagroda Zwierząt. W Zamku w Gołuchowie i przyległym parku można spędzić cały dzień na świeżym powietrzu z dala od zgiełku Poznania. To dobry pomył na całodzienną wycieczkę w weekend w okolicach Poznania!
  6. Sierakowski Park Krajobrazowy
    Pełen jezior, pagórków teren, poprzecinany biegiem rzeki Warty to świetne miejsce do rekreacji w niedalekiej odległości od Poznania. Liczne szlaki piesze, wodne, rowerowe czy konne nikogo nie pozostawią obojętnym. Dla osób chcących po prostu poplażować również są opcje – szczególnie polecam Jezioro Chrzypskie.
  7. Kąpielisko Akwen Tropicana
    Kąpielisko Akwen Tropicana w Owińskach to propozycja na rodzinne spędzenie czasu w letni dzień. Atrakcje znajdą tu przede wszystkim amatorzy sportów wodnych, ale na lądzie również sporo się dzieje. Jest bardzo duża plaża, boisko do siatkówki, plac zabaw czy punkty gastronomiczne. To świetne miejsce niedaleko Poznania dla szukających alternatywy dla Strzeszynka czy Rusałki.

Kąpielisko czynne sezonowo, wstęp płatny, dostępny parking.

  1. Traperska Osada
    Na skraju Rezerwatu Puszczy Zielonki mieści się Traperska Osada – pełna zwierząt i pasji do natury. Traperska Osada to miejsce przyjazne dzieciom, które mogą obcować ze zwierzętami w mini zoo. W Traperskiej Osadzie mieszka także stado psów rasy Syberian Husky. To dzięki nim możliwa jest przejażdżka psim zaprzęgiem! Na terenie obiektu są też miejsca do biesiadowania. To kolejny pomysł na weekendowy wypad w okolicach Poznania!
  2. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
    Muzeum Archeologiczne w Biskupinie na stałe zagościł w programach wycieczek polskich szkół. Nic dziwnego! Ze względu na unikatową wartość historyczną, rezerwat został uznany za Pomnik Historii. Rezerwat zajmuje rozległy obszar około 38 ha, na którym przenieść się w najdawniejsze czasy epoki kamienia i odkrywać ślady osadnictwa.

Niecałe 100 km od Poznania mamy historyczną perełkę – jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. To idealny pretekst, żeby ruszyć w tamtym kierunku i spędzić czas na łonie natury – łącząc edukację i wypoczynek.

  1. Gniezno
    To miasto naszpikowane historią! W końcu to pierwsza stolica Polski. Fakt ten ma odzwierciedlenie w licznych zabytkach. Aby chłonąć ducha historii, warto się tu wybrać choć na jeden dzień. Najbardziej znanym zabytkiem Gniezna jest Katedra Gnieźnieńska, w której znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie.
  2. Czmoniec
    W okolicach Czmońca pa południowy-wschód od Mosiny znajduje się piękne miejsce na spacer w dolinie Warty. Na Bobrowym Szlaku, bo tak nazywa się ta ścieżka, jest kilka atrakcji. Poza sielskim krajobrazem znajduje się tutaj wieża widokowa na charakterystyczną bagienną rośliność oraz punkt widokowy na Wartę. Po drodze miniemy także budowle bobrów. Polecam to miejsce na spokojny, niedzielny spacer.
  3. Chodzież – Fabryka Porcelany
    Około 80 km na północ od Poznania czeka nas kolejne miejsce pełne atrakcji. To niewielkie miasto oferuje dla odwiedzających całkiem sporo. Można tu zwiedzić Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” kultywujące dawne tradycje wyrobu porcelany i jednocześnie wyznaczające trendy nowoczesnego wzornictwa. Zwiedzający mogą prześledzić proces powstawania wyrobów z porcelany i przyjrzeć się precyzyjnej, ręcznej robocie! Poza tym w Chodzieży warto przespacerować się drogą wokół malowniczego Jeziora Chodzieskiego. W Chodzieży w sezonie zimowym można także pojeździć na nartach – to ciekawa opcja, na krótki wypad z Poznania na narty!
  4. Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach
    To skansen, w którym możemy poczuć się jak giganci! W parku znajduje się bowiem szereg miniatur głównie budowli historycznego Szlaku Piastowskiego w skali 1:20. Jednak nie tylko! Znajdziemy tam także inne obiekty np. iglicę Międzynarodowych Targów Poznańskich. W skansenie odbywają się żywe lekcje historii i różne eventy dla dzieci. To kolejny ciekawy pomysł na spędzenie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu w okolicach Poznania!
  5. Park Orientacji Przestrzennej
    To kolejna nietypowa i unikatowa w skali Europy propozycja na weekendowy wypoczynek z dziećmi w okolicach Poznania. Park Orientacji Przestrzennej to przestrzeń udostępniona zwiedzającym przez Specjalny Ośrodek Szkolny-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. To wyjątkowe połączenie parku krajobrazowego z ogrodem barokowym, które dzięki rozwiązaniom architektonicznym służy do rehabilitacji osób niewidomych i nauki orientacji przestrzennej. Napotkamy tu różne dźwięki, nietypowe nawierzchnie i przyrządy dydaktyczne, które będę stymulowały zmysły. Miejsce pełni też funkcję integracyjną. Park Orientacji Przestrzennej w 2013 roku zwyciężył w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”. Zdecydowanie warto!
  6. Park Stare Koryto Warty i Wartostrada
    Warta wreszcie zaczyna ożywać! Dowodem tego jest Park Starego Koryta Warty i okolice. Jest tu kolorowo, głośno i na pewno nie nudno. Dla dzieciaków jest tu designerski, przemyślany i niesztampowy plac zabaw, z którym przyjemność obcowania czerpią też dorośli. W parku odbywają się różne eventy w specjalnym miejscu z ciekawie zaaranżowanymi ławkami. Widać, że Park Koryto Warty, choć mały, to dopracowany w każdym szczególe!

Wzdłuż brzegu Warty biegnie ścieżka pieszo-rowerowa, która z roku na rok jest coraz dłuższa – Poznań wreszcie zabrał się za nabrzeże! Tuż obok parku coś dla spragnionych imprez, sztuki, warsztatów czy dobrego jedzenia – kultowe już KontenerArt.

  1. Szlak nad Stawem Browarnym i Park Antoninek
    To część szlaku rekreacyjno-turystycznego we wschodnim klinie zieleni w Poznaniu. Warto zainteresować się nie tylko Szlakiem nad Stawem Browarnym, ale także Parkiem Anotniek (ma tu niebawem powstać ścieżka w koronach drzew z punktem wypoczynkowym i ścieżka przez teren bagienny). Na szlaku Browarnym widoki zmieniają się z każdym zakrętem, a smaku dodaje designerska architektura.

Dodaj komentarz