Śnieżycowy Jar

Śnieżycowy Jar – górska atrakcja pod Poznaniem

Niespełna 30 km od Poznania, na terenie Leśnictwa Łopuchówko możemy podziwiać wyjątkową atrakcję przyrodniczą: jedyne na terenach nizinnych siedlisko śnieżycy wiosennej.

To bylina z rodziny amarylkowatych o charakterystycznych kwiatach w kształcie białych dzwoneczków.

Jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin, przeważnie zakwita w połowie marca, choć czasem nawet pod koniec lutego. W Polsce występuje bardzo rzadko, można spotkać kilkadziesiąt stanowisk głównie w Sudetach i Karpatach, a szczególnie obficie w Bieszczadach. Zwykle występuje na wysokościach od 530 – 1180 m n.p.m. Rośliny prawie nie spotykamy poza terenami górskimi – roślina typowo reglowa.

Na zboczach stromego jaru, którego dnem przepływa niewielki strumień pojawiła się pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie zasadzona przez człowieka. Przez blisko sto lat zajmowała coraz większe przestrzenie, by w 1975 roku stać się rezerwatem.

 Przez większą część roku wstęp do rezerwatu jest zabroniony gdyż znajduje się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Biedrusko. Corocznie, na przełomie lutego i marca prze trzy kolejne weekendy jest udostępniany dla turystów.  

W 2024 roku są to następujące terminy:

  • 2-3 marca 2024 r.,
  • 9-10 marca 2024 r.,
  • 16-17 marca 2024 r.

Dojazd z Poznania jest bezproblemowy, zajmuje niecałe pół godziny.

Wokół rezerwatu stworzono trzy parkingi, na których można pozostawić samochód:

  •  przy lesie od strony Uchorowa,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo

Na poniższej mapce, udostępnionej przez Leśnictwo Łopuchówko znajdziecie dokładne lokalizacje.

Z każdego parkingu jest mniej więcej taka sama odległość do Śnieżycowego Jaru, a dojście zajmuje ok. 20 minut. Dla osób niepełnosprawnych zorganizowano parking bezpośrednio przy wyjściu z rezerwatu. Dojedziemy do niego od strony Szymankowa.

Kilka lat temu wprowadzono w rezerwacie ruch jednokierunkowy, z południa na północ.

Zapewnia to większy komfort poruszania, zwłaszcza dla zwiedzających z wózkami dziecięcymi czy rowerami. Kilkusetmetrowa, drewniana kładka umożliwia komfortowy spacer nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych

Na terenie rezerwatu możemy oprócz kwitnących śnieżyc dojrzeć też pierwsze przylaszczki czy też fiołki

Spacer wśród stuletnich dębów, klonów, jaworów i wiązów z rozległymi dywanami białych kwiatów jest doskonałym sposobem na pierwszą prawdziwie wiosenną przechadzkę!

Polecamy i zapraszamy!

Dodaj komentarz