Kto miał czas w sobotę 9 września i wziął udział w Narodowym Czytaniu „ Nad Niemnem” ten wie, że było wspaniale! Przynajmniej w Plewiskach, gdzie Narodowe Czytanie i warsztaty wicia wianków zorganizowano w miejscowej bibliotece.
Piękna przyroda była obecna nie tylko na kartach książki, ale też na warsztatach! Różnorodność gatunków, kolorów, zapachów a finalnie… różnorodność wianków. Dobrze być razem, tworzyć, uczyć, rozwijać się, poznawać.
A poznać można było m.in. historię pierwszego filmu” Nad Niemnem z 1939 roku. Produkcja filmu w reżyserii Wandy Jakubowskiej zakończyła się przed wybuchem II wojny światowej a jej premiera, miała się odbyć w największym z warszawskich kin, w kinie Colosseum 5 września 1939 roku. Wybuch wojny pokrzyżował te plany, miasto było bombardowane a w kinie umieszczano rannych. Jedynie ekipa miała szansę obejrzeć fragmenty filmu, a scenarzysta Jarosław Iwaszkiewicz, który widział film w całości, uznał go za najlepszą polską produkcję.
Film powstawał z rozmachem, plenery kręcono m.in. w Bohatyrowiczach, mocno skupiano się na detalach, aby oddać wiernie to co opisała w powieści E. Orzeszkowa.
Po klęsce kampanii wrześniowej film dostał się w ręce Niemców, bardzo się spodobał, postanowili przemontować go na film propagandowy. Polacy na szczęście przechwycili film i w porozumieniu z reżyserką postanowili go ukryć. Negatyw filmu podzielono na kilka części i zamurowano gdzieś na Żoliborzu. Niestety, osoby znające miejsce ukrycia, zginęły w Powstaniu Warszawskim i niestety do dziś taśmy z filmem nie zostały odnalezione…
Wspaniałość tego dnia zostanie w pamięci na długo, życzmy sobie, aby kolejna edycja Narodowego Czytania obfitowała w podobną dawkę emocji!